| SKU | INTPWRM5000 |
| Barcode # | 0650075757547 |
| Brand | Elinz |
| Remote Control | Without Remote Control |
| Sine Wave Output | Pure Sine Wave |
| Input Voltage | 12V |
| Power | 5000W |
| Shipping Weight | 12.0000kg |
| Shipping Width | 0.020m |
| Shipping Height | 0.550m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.001650000m3 |
Help other users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
SKU: INTPWRM5000
Remote Control
Pure Sine Wave Output Wave Form
Clean and Powerful AC Source
Maximum Continuous Power : 5000W
Peak Power : 10000W
Compact design
> 90% efficiency
Safe to Use
USB output
LED display
Product Labels
Dimensions
Product Views
MORE INFORMATION
Pure Sine Wave Power Inverter 5000W/10000W 12V-240V AUS Plug Remote Control
The High Performance Pure Sine Wave Power Inverter is your affordable necessity without sacrificing performance. The quiet running, robust, and reliable power converter connects standard Australian 3 PIN electrical devices of up to 10000W to a 12V vehicle battery. It delivers maximum 10000W output and is able to maintain continuous 5000W effortlessly. The Pure Since Wave allows you to enjoy a clean and powerful AC source completely free from signal interference. You can run high powered devices such as computers and TVs from your car, four wheel drive (4WD), truck, caravan, and boat battery. The nicely compact unit can be easily store in your boot or under the seat. You are guaranteed to experience the top range in the market giving you a complete peace of mind. Place your order today!
If you purchase our Pure Sine Wave Power Inverter, you can get the assurance that our product has passed all the necessary tests and has been approved by industry experts. If you are looking for a wide selection of Pure Sine wave Inverters from 12V – 240V Inverters to 24V – 240V Inverters, we got it here.
Why Choose Pure sine Wave?
Guidelines in Choosing the Right Inverters
1. Power inverter Size
When choosing pure sine wave inverters, you need to make sure you are selecting an inverter that covers your appliance's Continuous Power Consumption and be sure to account its Peak Power Consumption. You'll find pure sine wave inverters range from 300W right up to 5000W depending on the load you need to power.
Example:
Appliance: Microwave Oven
Power Consumption: 1200W
Starting Power: 3 to 4 times
Other devices like power tool battery chargers may appear to have a relatively low Power Consumption, but have a very high "Peak Power" need. e.g. 100W charger may require a 700 Watt or even 1000 Watt inverter to cover the "Peak" current. It is a good idea to ask the manufacturer to verify the surge amp rating for the item you are trying to run.
How many watts does common home appliances use?
2. Match your Battery System
Dependifng on your battery system and application, you have to determine if you need a power inverter that will convert either 12V DC or 24V DC battery supply into 240 volts AC.
If you have 24V battery system you need to go for 24V inverter, a 12V inverter is designed for 12V battery system.
Can I run a 24V inverter on a single 12V battery?
No, you can't use a 24v inverter with a single 12V battery.
Can I use a 12v inverter with a 24v battery bank?
No, you should use a 24 volt inverter.
3. Size of the Battery
Inverters draw power from the battery even without any load. E.g. A 1500W inverter may roughly draw around 1.5 Amp per hour even without any load applied so you need to consider power draw of the inverter itself too. Basically, the larger the battery the more amp hours you get.
Tips
PRODUCT HIGHLIGHTS
ITEM DESCRIPTION
WHAT'S INCLUDED
1. 1x 5000W Pure Sine Wave Inverter 12V
2. 1x Inverter Remote
3. Power Cables
4. User Manual
5. Cable for the Remote Control
5000W Max Continuous Power~>90% Efficiency~USB