| SKU | INTPW300 |
| Barcode # | 0686494500952 |
| Brand | Elinz |
| Remote Control | Without Remote Control |
| Sine Wave Output | Pure Sine Wave |
| Input Voltage | 12V |
| Power | 300W |
| Shipping Weight | 1.8000kg |
| Shipping Width | 0.240m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.220m |
| Shipping Cubic | 0.005280000m3 |
SKU: INTPW300
Pure Sine Wave Output Wave Form
Clean and Powerful AC Source
Maximum Continuous Power 300W & Peak Power 600W
Highly Efficient Fans to Avoid Over Heating
>90% Efficiency
Easy to Connect
Labels
Dimensions
Product Views
MORE INFORMATION
This Power Inverter is very convenient to use, you can connect in 2 ways: connect to car battery or connect using car charger.
If you are looking for a wide selection of Pure Sine wave Inverters from 12V – 240V Inverters to 24V – 240V Inverters, we got it here.
Why Choose Pure sine Wave?
Guidelines in Choosing the Right Inverters
1. Power inverter Size
When choosing pure sine wave inverters, you need to make sure you are selecting an inverter that covers your appliance's Continuous Power Consumption and be sure to account its Peak Power Consumption. You'll find pure sine wave inverters range from 300W right up to 5000W depending on the load you need to power.
Example:
Appliance: Appliance: Pedestal Fan
Power Consumption: 55W
Starting Power: 3 to 7 times
Other devices like power tool battery chargers may appear to have a relatively low Power Consumption, but have a very high "Peak Power" need. e.g. 100W charger may require a 700 Watt or even 1000 Watt inverter to cover the "Peak" current. It is a good idea to ask the manufacturer to verify the surge amp rating for the item you are trying to run.
How many watts does common home appliances use?
2. Match your Battery System
Dependifng on your battery system and application, you have to determine if you need a power inverter that will convert either 12V DC or 24V DC battery supply into 240 volts AC.
If you have 24V battery system you need to go for 24V inverter, a 12V inverter is designed for 12V battery system.
Can I run a 24V inverter on a single 12V battery?
No, you can't use a 24v inverter with a single 12V battery.
Can I use a 12v inverter with a 24v battery bank?
No, you should use a 24 volt inverter.
3. Size of the Battery
Inverters draw power from the battery even without any load. E.g. A 1500W inverter may roughly draw around 1.5 Amp per hour even without any load applied so you need to consider power draw of the inverter itself too. Basically, the larger the battery the more amp hours you get.
Tips
PRODUCT HIGHLIGHTS
ITEM DESCRIPTION
WHAT'S INCLUDED
1. 1x 300W Pure Sine Wave Inverter
2. 2x Alligator Clamps
3. 1x Power Adapter
4. 1x User Manual
1500W Max Continuous Power~>90% Efficiency~USB